• ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ 
مصاحبه با دكتر معصومه داداش علی ها در مورد پاپ اسمیر

مصاحبه با دکتر معصومه دادش علی ها متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی مرکز آموزشی و درمانی کوثر قزوین در خصوص اهمییت آزمایش پاپ اسمیر
پاپ اسمیر چیست ؟
تست پاپ اسمیر که به آن تست پاپ هم گفته می‌شود، یک روش غربال‌گری برای سرطان سرویکس است. این آزمایش وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را بر روی سرویکس شما تشخیص می‌دهد. سرویکس، دهانه رحم است.
چه کسانی باید این آزمایش را انجام دهند؟
دستورالعمل‌های معتبر کنونی توصیه می‌کنند که زنان متاهل از سن ۲۱ سالگی هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. برخی خانم‌ها ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. اگر شما جزو دسته‌های زیر هستید به تست‌های بیشتری نیاز دارید:اگر HIV مثبت هستید،اگر شما به دلیل شیمی درمانی یا پیوند اعضا سیستم ایمنی ضعیفی دارید،اگر شما بیش از ۳۰ سال سن دارید و تا به حال تست پاپ  نداشتید.
آیا این آزمایش دردناک است و نیاز به بیهوشی و یا بی حسی دارد؟
خیر ،برداشتن نمونه پاپ اقدام سرپایی است شاید گرفتن پاپ اسمیر ممکن است کمی ناخوشایند باشد، اما معمولاً باعث درد طولانی مدت نمی‌شود.
چند وقت یک بار به تست پاپ اسمیر نیاز دارید؟
این که هر چند وقت یکبارنیاز به انجام پاپ اسمیر است بستگی به عواملی مثل سن و عوامل خطر شما و نظر پزشک معالج تعیین می‌شود.
شرایط انجام این تست چگونه است ؟
بدن خود را در وضعیت ریلکس قراردهید، حفظ آرامش و کشیدن نفس‌های عمیق در طول این فرآیند مهم است.اگر در روز آزمایش پاپ اسمیر در دوران قاعدگی هستید، برای کسب نتیجه بهتر ،ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را برای زمان دیگری بگذارید.
سعی کنید یک روز قبل از آزمایش از انجام رابطه جنسی، دوش گرفتن یا استفاده از محصولات اسپرم کش خودداری کنید زیرا این موارد ممکن است با نتایج شما تداخل ایجاد کنند.
در بیشتر موارد انجام تست پاپ اسمیر در ۲۴ هفته اول بارداری بی‌خطر است. پس از این زمان، آزمایش ممکن است دردناک‌تر باشد. همچنین باید ۱۲ هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج شما افزایش یابد.
آیا آزمایش پاپ اسمیر برای HPV ( زگیل تناسلی )انجام می شود؟
هدف اصلی آزمایش پاپ اسمیر شناسایی تغییرات سلولی در سرویکس است که می‌تواند ناشی از HPV باشد.با تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطان سرویکس به وسیله تست پاپ اسمیر، درمان می‌تواند قبل از گسترش سرطان و ایجاد یک نگرانی بزرگ‌تر آغاز شود. همچنین آزمایش HPV با نمونه پاپ اسمیر نیز امکان پذیر است.
بیشتر انواع سرطان سرویکس به دلیل عفونت با ویروس HPV است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. با این حال، همه انواع سرطان سرویکس به دلیل عفونت‌های ویروسی نیستند.
این نتایج چقدر دقیق است؟
تست پاپ بسیار دقیق است. بر اساس منابع معتبر، غربالگری منظم با پاپ اسمیر، میزان سرطان سرویکس و مرگ و میر را حداقل ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما این ناراحتی مختصر می‌تواند به محافظت از سلامتی شما کمک کند.

در پایان اگر موردی دیگری باید  گفته شود، لطفا بفرمایید.
این توصیه‌ها فقط برای خانم‌هایی که سرویکس دارند انجام می‌شود. خانم‌هایی که سابقه هیسترکتومی(خارج کردن رحم ) به همراه برداشتن سرویکس بدون سابقه سرطان سرویکس دارند، نیازی به غربالگری ندارند.
بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی، براساس سن خود ،باید پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید. دلیل این کار آن است که ویروس HPV می‌تواند سال‌ها خاموش بوده و ناگهان فعال شود.
HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و احتمال سرطان سرویکس را افزایش می‌دهد. تایپ‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV دلایل اولیه سرطان سرویکس هستند. اگر ویروس HPV داشته باشید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سرویکس باشید.
خانم‌های بالای ۶۵ سال با سابقه تست پاپ اسمیر با نتایج طبیعی ممکن است در آینده بتوانند آزمایش را قطع کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0