• ساعت : ۱۲:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ 
عضو هیات علمی مرکز آموزشی و درمانی کوثر قزوین :
تمامی مردان و زنان بالغ دارای حق ازدواج و تشكیل خانواده، آگاهی و دسترسی به روش‌های سالم، مؤثر و حق دسترسی به خدمات مراقبت بهداشتی هستند تا زنان را قادر به یك بارداری و زایمان سالم نماید.

 دکتر شکوه السادات ابوترابی متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ پره ناتولوژی  در خصوص ارتقاء بارداری زنان گفت :  
سلامت جنسی و رابطه مطلوب زناشویی با ایجاد احساس رضایتمندی، آرامش و افزایش اعتماد به‌نفس، زمینه تقویت عواطف بین زوجین را فراهم نموده و از پیدایش اختلالات روانی و از‌هم‌گسیختگی بنیان خانواده و آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند. بخش قابل توجهی از بار بیماری‌ها در زنان و مردان، به ناخوشی‌های ناشی از نقض حقوق باروری و جنسی اختصاص دارد.سلامت جنسی جزئی از سلامت باروری، پایه‌گذار و شرط لازم برای دست‌یابی به سلامت باروری در نظر گرفته شده است. 
این استاد دانشگاه گفت: قبل از اقدام به بارداری باید با پزشک مشورت کرد نکات مهم شامل : بررسی سابقه فامیلی بیماری، معاینه کلی فیزیکی، معاینه لگنی، آزمایش خون و ادرار شما را برای بارداری مناسب آماده می کند. علاوه بر مسایل مربوط به باروری، درباره شیوه زندگی و یا تغییر رژیم غذایی نیز می باشد و نیز بررسی موارد زیر: بیماریهای قلبی یا کلیوی، فشار خون بالا و یا سایر بیماری های مزمن مانند دیابت، لوپوس، وHIV، سابقه مرده زایی بدون دلیل، سقط جنین و یا تولد نوزاد زودرس ،سابقه  اختلال ژنتیکی ، عفونت های منتقل شونده از راه جنسی، اختلالات وزن یا سابقه اختلال در صرف غذا ، سن مادر بالاتر از 35 است 
دکتر ابوترابی با بیان اینکه چه عواملی پیش از بارداری خطرزامی باشد اظهار کردند: در مراجعات مادربه پزشک و ماما ،‌ فاکتورهای خطر زایمان زودرس بررسي می‌شوداز جمله: فاكتورهای خطر همسرآزاری و اعتياد، اختلالات رواني (كم‌حوصلگي، عصبانيت، بي‌قراری ، تحریک‌پذیری ،سابقه افسردگي شدید و بیماری روانی در فاميل و فرد) و... بررسی می شود 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت : رسیدن به وزن ایده آل قبل از بارداری بسیار مهم است  ، به خصوص زمانیکه BMI  مادر 30 یا بالاتر باشد، با کاهش وزن قبل از بارداری خطر ابتلاء به برخی از بیماری ها در مادر و جنین را کاهش می یابد همچنین ، نیاز به مصرف برخی از مواد مغذی در دوران بارداری افزایش می یابد و غذا به اندازه مورد نیاز قادر به تأمین آن نیست. مکمل روزانه غالباً برای اکثر خانم ها برای آمادگی برای بارداری توصیه می شود. زنانی را که قصد بارداری دارند باید در این مورد با پزشک زنان مشورت کنند درادامه در خصوص مصرف صحیح مکمل ها توصیه هایی را نمودند. 
عضو هیأت علمی مرکز آموزشی و درمانی کوثر قزوین با اذعان به اینکه بهترین زمان تزریق واکسن قبل از اقدام به بارداری است بیان نمود تزریق واکسن‌های آبله‌مرغان و سرخجه در دوران بارداری باعث سقط و برخی ناهنجاری‌ها در جنین می‌شود.
وی در پایان تاکید کرد: فعالیت بدنی هنگام برنامه ریزی بارداری بصورت فعالیت های تقویت عضلات حداقل 2 روز در هفته در صورت عدم ممنوعیت پزشکی توصیه نمودند .

 

download.pngمتن مصاحبه 
 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.20.0
    V6.0.20.0